Oglaševanje

Opozorila NIJZ za babice in dedke: na kaj vse morate biti pozorni, če čuvate vnuke

author
N1
07. jul 2025. 14:09
Ribolov
Foto: PROFIMEDIA

NIJZ je pripravil seznam priporočil za stare starše, ki to poletje čuvajo vnuke. Priporočila vsebujejo nasvete, kako ravnati in kako prilagoditi svoj dom, da bo varnejši za vnuke – zlasti če so ti mlajši. "Priporočila za zagotavljanje varnosti majhnih otrok so se precej spremenila od takrat, ko smo imeli svoje otroke," pojasnjujejo na NIJZ.

Oglaševanje

Na NIJZ svetujejo, da na stopnišču stari starši namestijo varnostne ograjice na vrhu in dnu stopnic. Takšne ograjice zagotavljajo varnost do približno drugega leta starosti, varnejše pa so tiste, ki jih z vijačenjem lahko pritrdite v steno.

Okna in vrata zaklepajte oziroma nanje namestite varovala, ki varnost zagotavljajo do okoli četrtega leta starosti. Vrvice na zavesah ali žaluzijah skrajšajte, saj obstaja nevarnost, da se bo otrok z njimi zadušil.

Oglaševanje

V prostorih, kjer stoji kurilna ali gorilna naprava, namestite javljalnike ogljikovega monoksida, v vsako nadstropje pa namestite javljalnike dima, ki bodo opozorili na morebiten začetek požara v vašem domu.

Električne vtičnice in podaljške zavarujte s ščitniki, strupene sobne rastline (difenbahija, filodendron, božična zvezda, sobna kala ipd.) pa umaknite.

Če imate psa, otroka nikoli ne pustite samega s štirinožnim prijateljem brez nadzora odrasle osebe. "Do ugrizov največkrat pride spontano v času igre, ker majhni otroci še nimajo znanja in občutka, kako naj se vedejo med igro s psom."

NIJZ je nasvete in preventivne ukrepe razdelil po sklopih glede na prostor in nevarnosti, ki so tam najpogostejše.

Oglaševanje

Kuhinja: prt umaknite, predale zaklenite

Z vrat hladilnika odstranite okrasne magnetke, saj se lahko radovedni malček z njimi zaduši.

Na predale, v katerih hranimo drobne ali ostre predmete, namestite varovala za zapiranje. Varovalo zagotavlja varnost do okoli tretjega leta starosti.

Oglaševanje

V omarico, ki ima takšno varovalo ali je zaklenjena s ključem, pospravite gospodinjske kemikalije, zdravila in tedenski dozator za tablete.

Z mize umaknite prt, saj lahko otrok zanj potegne in tako krožnike, polne vroče hrane, strese nase.

Otrok
Foto: PROFIMEDIA

Iz istega razloga med kuhanjem uporabljajte le zadnje kuhalne plošče štedilnika, ročaje posod pa obrnite proti zadnjemu delu štedilnika. Tako jih otrok ne bo dosegel. V specializirani trgovini lahko kupite tudi zaščitno ograjico za štedilnik.

Oglaševanje

Otrokom do tretjega leta starosti ne dovolite jesti koščkov trdega sadja ali zelenjave, koščkov mesa, klobase, sira ipd. Trdo hrano je treba nastrgati, stlačiti ali sesekljati. Za zadušitev so nevarne tudi jagode grozdja in češnjev paradižnik, zato jih morate, preden jih ponudite otroku, narezati.

Poleg tega ne dovolite, da otrok okoli teka s polnimi usti hrane. Najbolj varno je, da sedi na tleh ali pri mizi v stolčku za hranjenje.

Dnevna soba: omare in predalnike pričvrstite

Nevarnosti se skrivajo tudi v dnevni sobi. Na NIJZ opozarjajo, da majhni otroci radi plezajo po odprtih predalih, omarah s policami in drugem pohištvu, pri čemer se lahko pohištvo prevrne na otroka, ga z vso težo udari in stisne pod seboj.

Oglaševanje

"Zato predalnike, visoke omare s policami in televizijo pričvrstimo na steno s posebnimi stenskimi nosilci ali varnostnimi trakovi. Enako velja tudi za ekran računalnika."

Večje steklene površine morajo biti izdelane iz kaljenega stekla, na manjše površine pa nalepite posebno plastično folijo, ki preprečuje, da bi se razbito steklo razletelo na kose in porezalo otroka, svetuje NIJZ.

Kopalnica: Še posebej nevarne so kapsule za pranje perila

Majhnega otroka morate med kopanjem v kopalni kadi ves čas nadzorovati. Ker lahko otrok odpre pipo in se opari, na mešalni vodovodni armaturi uporabljajte termostat za nastavitev temperature vode. Temperatura naj bi največ 50 stopinj Celzija.

Dojenček v banji
Foto: PROFIMEDIA

Toaletno školjko pokrijte s pokrovom, nanj pa pritrdite posebno varovalo za zapiranje. Tako boste zmanjšali nevarnost za utopitev.

Gospodinjske kemikalije, čistila, detergente, kozmetične izdelke zaklenite v predal ali omaro. Po besedah NIJZ so za otroka še posebej nevarne kapsule detergenta za pranje perila. "Če sumimo, da je otrok ugriznil v kapsulo, ali smo v dvomih, takoj pokličemo nujno medicinsko pomoč," poudarjajo na NIJZ.

Spalnica: stare otroške posteljice ne uporabljate

Otrok naj v postelji vedno spi sam. Če ima otroško posteljico, dno posteljice prestavite na najnižji položaj, da je globoka najmanj 50 centimetrov. To bo otroku preprečilo, da bo splezal ven.

"Odsvetuje se uporaba stare otroške posteljice, ki jo morda še hranimo, ker zagotovo ne ustreza sodobnim varnostnim zahtevam in ni več primerna za uporabo. Otrok med 2. in 3. letom starosti lahko že spi v večji otroški postelji," pravijo na NIJZ.

Potrebovali boste tudi previjalno mizo, lahko pa otroka previjate tudi na postelji ali na tleh na brisači. Ko se otrok začne obračati na trebuh in se plaziti, bosta pri menjavanju plenic morali pomagati dve osebi, pravijo na NIJZ.

Kakšna igrača je varna igrača?

Če še vedno hranite stare igrače svojih otrok, je bolje, da se otrok z njimi ne igra. Varnostni standardi so se namreč po besedah NIJZ v zadnjih letih močno spremenili.

Igrače morajo biti primerne za otrokovo starost in razvojne značilnosti. "Za otroke, mlajše od 3 let, so primerne le igrače, katerih premer je večji od 3 centimetrov ali se ne morejo razstaviti na drobne dele. Bodimo pozorni tudi na dele igrače, ki se lahko odlomijo ali odtrgajo. Otrok jih lahko pogoltne, vdihne ali jih vtakne v nos ali ušesa."

Preverite, ali igrača vsebuje gumbne baterije, ki lahko poleg zapore dihalnih poti povzročijo tudi resne poškodbe dihal ali prebavil, če jih otrok vdihne oziroma pogoltne.

Igrače, ki imajo vrvice, trakove ali strune, ki so daljše od 22 centimetrov, niso primerne za malčke, ki so mlajši od treh let, saj se otrok lahko z njimi zadavi.

Otroci do 8. leta starosti ne smejo sami napihovati balonov brez nadzora odrasle osebe ali se igrati z nenapihnjenimi baloni iz lateksa, saj se lahko zadušijo.

Previdno tudi pri igralih na dvorišču in vrtu

Poleti veliko časa preživimo zunaj, zato morate biti previdni tudi, ko se otroci igrajo na dvorišču ali vrtu. Prostor, kjer se igrajo otroci, mora biti oddaljen od prometne ceste vsaj 60 metrov, drugače ga morate po besedah NIJZ ograditi. Tako boste preprečili, da bi otrok nenadoma stekel pred vozilo.

Igrala dobro pričvrstite in upoštevajte navodila proizvajalca. Predšolski otroci se smejo igrati le na nižjih igralih, na katerih se lahko vzpnejo do višine največ 150 centimetrov.

"Pod vsemi igrali, kjer se otrok igra na višini 60 centimetrov ali višje, pa tudi pod gugalnicami in tobogani, mora biti nameščena varna podlaga. Primerna je najmanj 30 cm debela podlaga iz lesenih sekancev, drobljenega lubja, peska ali atestirane gume, ki prepreči nastanek poškodb ali zmanjša njihovo resnost."

Trampolin
Foto: PROFIMEDIA

NIJZ odsvetuje uporabo trampolina: predšolski otroci se resno poškodujejo pogosteje kot starejši otroci, zlasti kadar na trampolinu skače hkrati več oseb.

Če imate bazen, morate otroka ves čas nadzorovati. Enako velja za otroški bazenček.

Če uporabljate nadzemni sestavljivi bazen, morate vsak dan pospraviti lestev oziroma stopnice za vstopanje v bazen.

Pred speljevanjem se sprehodite okoli avta

Na NIJZ poudarjajo, da morate zakleniti vsa vrata, ki vodijo v klet, garažo, na dvorišče ali vrt. Tako boste preprečili, da bi otrok vstopil v prostore, ki zanj niso varni, ali pa odtaval iz hiše oziroma stanovanja.

Poleg tega preverite delovanje senzorja na mehanskih garažnih vratih, ki preprečuje, da bi se vrata spustila, ko bi otrok stal pod njimi.

Pozorni bodite tudi pri uporabi avtomobila, zlasti pri vzvratnem speljevanju, saj lahko otroka po nesreči povozite. Sprehodite se okoli parkiranega avta in se prepričajte, da v bližini vozila ni otrok.

"Kadar so v bližini otroci, ne puščamo ključa v vozilu ali prižganega avtomobila brez nadzora," poudarjajo na NIJZ.

Otroka ne puščajte v avtu. Tudi če spi

Otroka v avtu nikoli ne puščajte samega. Ko vozilo zapustite, naj gredo z vami vsi otroci, tudi če kateri od njih v tistem trenutku spi. "Otroci so že utrpeli resne posledice in celo umrli zaradi vročine ali mraza, ko so jih odrasli pustili same v avtomobilu."

Kaj pa če greste na izlet?

V avtu mora otrok vedno sedeti v otroškem varnostnem sedežu, ki ustreza njegovi višini, teži in starosti. Varnostni sedež pritrdite na srednji sedež zadnje klopi avtomobila, vendar le če ima avto tam vgrajen tritočkovni varnostni pas. V nasprotnem primeru ga pritrdite na levi ali desni sedež zadnje klopi.

Otroka v sedežu pripnite s pet točkovnim sistemom varnostnih pasov. "Med pasom in otrokovo ključnico naj bo največ za prst prostora."

Če greste z otrokom na sprehod in uporabljate otroški voziček, je treba otroka vsakič pripeti s 5-točkovnim sistemom varnostnih pasov, ki preprečuje, da bi otrok zdrsnil z vozička na tla, ali v vozičku vstajal in padel z njega. Otrok naj bo v vozičku vedno pod nadzorom odrasle osebe.

Seznam telefonskih številk za nujne primere

Na NIJZ svetujejo, da poleg stacionarnega telefona pripravite seznam telefonskih številk, ki jih boste potrebovali v morebitnih nujnih primerih. Številke si lahko shranite tudi v mobilni telefon. Na NIJZ predlagajo še, da se udeležite tečaja prve pomoči, kjer se se boste naučili tehnik, s katerimi lahko vnukom rešite življenje.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih
OSZAR »